Napjainkban egyre nagyobb társadalmi értéket képvisel az önkéntes munka. A mai fiatalok már középiskolai tanulmányaik során – a tanterv részeként – végeznek önkéntes feladatokat, amely segíti az új generáció társadalmi problémákra való érzékenységét. Egyedülálló az az ingyenes képzési program, amellyel az önkéntesség iránt érdeklődőket szólítjuk meg.
A Sopianae Kulturális Egyesület az EFOP-1.3.5-16 kódszámú „Társadalmi szerepvállalás erősítése a közösségek fejlesztésével” című pályázat keretében megvalósuló „Közösségek Pécsért” elnevezésű projektjének célja a közösségi és generációk közötti kohézió erősítése Pécsett, ezek révén pedig a kreatív együtt gondolkodás, továbbá a helyi lakosság intenzívebb bevonása. Cél emellett a helyi közösségek véleményformáló erejének növelése, intenzívebb megjelenése a helyi fejlesztésekben. A projekt potenciális célcsoportját Pécs város teljes lakossága képezi, de ezen belül a fókuszt a 18-35 év közöttiek, valamint az idősek jelentik.
A projekt kiemelt célja az önkéntesség támogatása. Az önkéntesek hatékony feladatellátásának feltétele, hogy az önkéntesek a tevékenységeik végzéséhez szükséges információkat ismerjék, és az önkéntesként végzett munkához kapcsolódó kompetenciáikat fejleszteni tudják, azaz megfelelő felkészítést kapjanak a munkavégzéshez. A Sopianae Kulturális Egyesület ennek érdekében a projekt keretében Ifjúsági önkéntes képzést valósít meg, amely a résztvevők számára ingyenes.
A tréninget az önkéntességben jártas, képzett szociológus, pszichológus, szociálpolitikus szakemberek, valamint meghívott előadók tartják.
A képzésre regisztrálni a következő linken a jelentkezési űrlap kitöltésével lehet:
Regisztráció
A KÉPZÉS CÉLJA
A szakemberek által összeállított tananyag átfogja az önkéntes munka különböző területeit. Az információnyújtás mellett segíti a résztvevőket abban, hogy felismerjék és kibontakoztassák magukban azokat a készségeket és képességeket, amelyek segítségével hatékonyan vehetnek részt önkéntes feladatokban. Mivel az önkéntes lehetőségek nagy része érzékeny társadalmi problémákhoz kapcsolódik, fontosnak tartjuk a megfelelő önismeretet, a jó kapcsolatteremtési képességet, az adekvát konfliktuskezelési és megküzdési stratégiákat.
- átfogó ismeretek átadása az önkéntesség lehetőségeiről és rendszeréről
- alapvető ismeretek a szociális ellátórendszerről
- önkéntes és segítő tevékenységhez szükséges alapvető önismeret megszerzése
- személyes kompetenciák fejlesztése
- kompetencia-határok felismerése, segítség kérés- és adás képessége esetmegbeszélő csoportokban
- teamben való együtt dolgozás képességének fejlesztése
A KÉPZÉS TEMATIKÁJA
- Átfogó ismeretek az önkéntesség lehetőségeiről és rendszeréről: az önkéntes adatbázisok használata, önkéntes lehetőségek itthon és külföldön, az önkéntesség szerepe, értéke a társadalomban (4 óra)
- Alapvető ismeretek a szociális ellátórendszerről, civil szervezetek tevékenységéről (önkormányzati szociális ellátások, családsegítés, hajléktalan ellátás, gyermekvédelem, gyermekjóléti szolgáltatások, nemzeti és nemzetiségi kulturális értékek és hagyományok ápolása, fenntartható fejlődés és környezetvédelem) (4 óra)
- Érzékenyítés, előítéletek (előítéletek pszichológiája, tréninggyakorlatok az előítéletmentességgel kapcsolatban, tolerancia és elfogadás, szerepjátékok) (4 óra)
- Motiváció tisztázását elősegítő gyakorlatok (az altruizmus pszichológiája, személyes motivációk feltárása, motivációk tudatosítása, motivációs levél írása) (4 óra)
- Önismeret 1. (személyes erősségek és gyengeségek feltárása, tudatosítása, a fejlődés lehetőségei, az erősségekre való építkezés) (4 óra)
- Önismeret 2. (önéletrajz készítése, felkészülés az interjúra) (4 óra)
- Asszertív kommunikáció a gyakorlatban (egyensúly és partneri viszony megteremtése a kommunikációs partnerrel, hatékony önkifejezés, meggyőzés, érvelés) (4 óra)
- Asszertív konfliktuskezelés a gyakorlatban (gyakori konfliktushelyzetek kezelése, nyertesnyertes stratégia alkalmazása, hatékony problémamegoldás konfliktushelyzetekben) (4 óra)
- Generációk közötti együttműködés (különböző generációk jellemzői, generációs konfliktusok, különbözőségek kezelése, kölcsönös tisztelet és egymástól való tanulás) (4 óra)
- Társadalmi felelősségvállalás (az egyén szerepe a társadalomban, ösztönzés pozitív példák bemutatásán keresztül) (4 óra)
- Felkészítés az önkéntesség nehézségeire 1. – Kompetencia határok megtapasztalása, nehéz helyzetek kezelése (szituációs gyakorlatok) (4 óra)
- Felkészítés az önkéntesség nehézségeire 2. – Lelkileg megterhelő helyzetek feldolgozása, az önkéntes munkával járó stressz kezelése (4 óra)
- Teamben való együttműködés és munka képességének fejlesztése (társas készségek, hatékony kooperáció eszközei a gyakorlatban) (4 óra)
- Projektfeladat: egy társadalmilag fontos ügy feldolgozása (témaválasztás és téma kidolgozása 4 fős csoportokban)
- Projektfeladat bemutatása, a tapasztalatok megosztása, összefoglalás, zárás
A KÉPZÉS SORÁN MEGSZEREZHETŐ KOMPETENCIÁK
- Az önkéntességhez kapcsolódó alapvető ismeretek megszerzése
- Önismeret fejlődése
- Személyes és szociális kompetenciák fejlődése
- Érzelmi intelligencia fejlődése
- Kommunikációs és konfliktuskezelési kompetenciák fejlődése
- Problémamegoldó készség és együttműködési készség fejlődése
A képzésen a részvétel ingyenes.
A képzésre regisztrálni a következő linken a jelentkezési űrlap kitöltésével lehet:
Regisztráció
Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 20.
A képzés helyszíne: Művészetek és Irodalom Háza, Pécs, Széchenyi tér 7-8.
A képzés időpontja: A képzés 2017 októberében előre egyeztetett időpontokban valósul
meg.
Az időpontok egyeztetése a részvevőkkel: 2017. szeptember 25. hétfő 15:00, Művészetek és Irodalom Háza
További információért keresse kollégánkat az alábbi elérhetőségeken:
Ruszák Miklós
E-mail: miklos.ruszak@mypro.hu
Telefon: 0620 253 7020